Biwak KOA

Czas na relaks. Weekendowe wyjazdy piesze, rowerowe bądź kajakowe w piękne miejsca w najbliższej okolicy.

Wyzwanie

Biwaki to krótkie wyjazdy dla miłośników KOA. W przeciwieństwie do Obozów Szlachetnego Wojownika, na Biwakach nie realizujemy żadnego konkretnego programu, nie ma z góry zorganizowanych zajęć. Jest natomiast wyzwanie. Długi marsz czy wyprawa rowerowa. Daje nam to możliwość przeżycia przygody, zmierzenia się ze swoimi słabościami, działania jako grupa. Wyzwaniem jest również zorganizowanie życia obozowego (zebranie drewna, ugotowanie obiadu, przygotowanie spania). Daje to każdemu z nas możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami, zrobienia czegoś dobrego dla reszty grupy. Wszyscy chętnie z tego korzystamy. 🙂

Najbliższy biwak “Wlas”
13-14 maja 2023
dla roczników 2015-2010

Przyjaźń

Na czas wyjazdu wszyscy stajemy się jedną drużyną, jednym plemieniem. W naturalny sposób wszyscy pomagamy sobie nawzajem. Dla przykładu: kiedy ktoś szybciej rozłoży namiot, to idzie wesprzeć tych, którzy mają z tym problem; kiedy ktoś ma za ciężki plecak, zawsze może liczyć na pomoc starszego kolegi. Za każdym razem okazuje się, że współpracując, można zajść znacznie dalej niż rywalizując.

Czas

Ogromnie ważnym aspektem tych wypraw jest zapewnienie przestrzeni na to, co jest naturalnym i niezbędnym elementem w rozwoju dzieci i młodzieży, a na co w coraz bardziej przyspieszającym życiu wielkich miast pozostaje coraz mniej czasu. Przestrzeni dla pełnej kreatywności i zabawy w najlepszym rozumieniu tego słowa. Uczymy się współpracować, komunikować i organizować w taki sposób, żeby wszystkim nam było możliwie najprzyjemniej. Z doświadczenia widzimy, że uczestnicy doskonale odnajdują się w tym zadaniu. Na biwakach nie ma nawet jednej niewykorzystanej minuty. Nigdy nie usłyszałem, że komuś się nudzi. Wręcz przeciwnie. Zawsze żałujemy, gdy wyjazd już dobiega końca.

Kadra

Założeniem Biwaków KOA jest pozwolenie uczestnikom na własną inwencję, kreatywność i wyrażenie siebie. Dlatego też dobór kadry jest niezwykle ważny. Oczywiście każdy ma odpowiednie uprawnienia, ale przede wszystkim stawiamy na osoby związane z nowoczesnymi systemami edukacji. Stanowczo odrzucamy tradycyjny system wychowawczy oparty na przymusie, dominacji, nagrodach i karach. Wszyscy towarzyszymy uczestnikom w ich działaniach, inspirujemy ich i po cichu dbamy o bezpieczeństwo. Pokazujemy, jak jeszcze można wykorzystać i rozwinąć swój potencjał, jak jeszcze fajniej spędzić czas.

About the author: Wanda Zjawińska