OBÓZ SZLACHETNEGO WOJOWNIKA

Wyjazd z dala od cywilizacji i luksusów. W dziczy, blisko natury i w jej rytmie zaprzyjaźniamy się, bawimy i oddychamy pełną piersią! Przełamujemy straszki, by pełniej być sobą.

 

Zobacz jak było na poprzednich wyjazdach!

Odtwórz wideo
Najbliższe terminy: 29.04-5.05 2024 i 24.06-5.07 2024
Miejsce: Machnacz

Zapraszamy wyłącznie uczestników i absolwentów naszych zajęć.

PRZYJAŹŃ

Na czas wyjazdu wszyscy stajemy się jedną drużyną, jednym plemieniem. W naturalny sposób wszyscy pomagamy sobie nawzajem. Dla przykładu: kiedy ktoś szybciej rozłoży namiot, to idzie wesprzeć tych, którzy mają z tym problem; kiedy ktoś ma za ciężki plecak, zawsze może liczyć na pomoc starszego kolegi. Za każdym razem okazuje się, że współpracując, można zajść znacznie dalej, niż rywalizując.

NAUKA

Na Obozie Szlachetnego Wojownika kadra wraz z uczestnikami przygotowują zajęcia, dyskusje, ćwiczenia i opowieści. Każdy wyjazd ma swój temat przewodni i zawsze czeka nas jakieś wyzwanie. Na Obozy zapraszamy też gości specjalnych – ciekawych ludzi z niezwykłymi przeżyciami bądź umiejętnościami, którymi mogą się z nami podzielić.

Na koniec wyjazdu często zadajemy pytanie: czego nauczyłeś się na tym wyjeździe?”. Lista odpowiedzi jest bardzo długa, np.: rozpalać ognisko za pomocą krzesiwa, rozstawiać namiot, kroić cebulę, jak nie wkurzać się na kogoś, kto mnie denerwuje; że pomaganie innym może być fajne; nie bać się przebywania po ciemku w lesie, medytować, wieszać hamak, grać na bębnie.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że najważniejszą nauczycielką na naszych obozach jest otaczająca nas rzeczywistość, a także wyzwania, jakie ona stawia przed nami na co dzień. W przeciwieństwie do większości wyjazdów dla dzieci i młodzieży, takich jak wycieczki szkolne, obozy sportowe, kolonie itd., na Obozach Szlachetnego Wojownika uczestnicy w dużej mierze biorą udział w tworzeniu planu, organizowaniu zajęć i we wszelkich działaniach związanych ze sprawnym funkcjonowaniem i przyjemnym spędzaniem czasu. Jest to bez wątpienia najlepsza możliwa forma nauki odpowiedzialności, współpracy, podejmowania decyzji i zaradności. Oczywiście niejednokrotnie zdarzają się sytuacje konfliktowe. Konstruktywne rozwiązywanie konfliktów (przez uczestników wraz z opiekunami) jest niezwykle ważną umiejętnością, której zdobycie będzie procentować w całym przyszłym życiu.

Mikołaj Pałyska

ZABAWA

Obozy Szlachetnego Wojownika to przede wszystkim przyjemnie spędzony czas. Nie od dziś wiadomo, że nowe umiejętności i wiedza najskuteczniej przyswajane są podczas zabawy. Dlatego całość wyjazdu jest pomyślana tak, że od razu po powrocie uczestnicy pytają, kiedy będzie następny Obóz. Przy odpowiedniej dozie kreatywności każda aktywność staje się zabawą, a kreatywności na naszych wyjazdach nigdy nie brakuje. Na jednym z wyjazdów ogromna frajda wynikła przy myciu kociołków po obiedzie. 🙂

NATURA

Bardzo ważnym elementem Obozów Szlachetnego Wojownika jest przyroda. Dlatego też zawsze wybieramy jakieś piękne, dzikie miejsca, abyśmy w odcięciu od cywilizacji mogli poczuć energię, którą daje nam kontakt z naturą. Przez szacunek do planety wszyscy razem pilnujemy, żeby miejsca, gdzie trafiamy, zostawić w takim stanie, w jakim je zastaliśmy, lub lepszym.

KADRA

Założeniem Obozów Szlachetnego Wojownika jest pozwolenie uczestnikom na własną inwencję, kreatywność i wyrażenie siebie. Dlatego też dobór kadry jest niezwykle ważny. Przede wszystkim stawiamy na osoby związane z nowoczesnymi systemami edukacji. Stanowczo odrzucamy tradycyjny system wychowawczy oparty na przymusie, dominacji, nagrodach i karach. Wszyscy towarzyszymy uczestnikom w ich działaniach, inspirujemy ich i po cichu dbamy o bezpieczeństwo. Pokazujemy, jak jeszcze można wykorzystać i rozwinąć swój potencjał, jak jeszcze fajniej spędzić czas.