YOLO - WSPINACZKA Skałkowa

Wyjeżdżamy w piękne jurajskie skały, by w cudownych okolicznościach przyrody zażywać wciągającego sportu. Wspinanie to zwinność i odwaga. To odpowiedzialność i zaufanie. To też wspólnota ludzi, których łączy pasja.

Najbliższe YOLO – Wspinaczka skałkowa
8-14 lipca 2024
Olsztyn
dla roczników 2014-2001

ZWINNOŚĆ, TECHNIKA

Na skale ćwiczymy balans i pracę na nogach, uczymy się dobrze skręcać ciało, ustawiać odpowiednio, by chwycić pewniej i dalej.
Na prostszych drogach rozgrzewamy się, wchodzimy po prostu tak, jak kto potrafi. Potem zabieramy się za trudniejsze wejścia i tam przy wsparciu instruktora lub kogoś, kto już przeszedł wymagający odcinek,
próbujemy swoich sił.
Z każdym dniem wyjazdu grupa pokonuje coraz trudniejsze drogi – rozgrzewają się nasze ciała i umysły.

ODWAGA, PRZEŁAMYWANIE LĘKU

Dla każdego wspinanie stanowi innego rodzaju wyzwanie. Dla jednych samo wejście na wysokość większą niż dwa metry to już coś. A co dopiero na 20-30 metrów?! Taki strach przełamujemy powolutku,
krok po kroku.
Dla innych trudnością jest strach przed odpadnięciem. Mimo zabezpieczenia linowego myśl o tym, że mogę spaść (nawet mały kawałeczek), bywa bardzo złośliwa. W takich sytuacjach ćwiczymy odpadanie kontrolowane.
Są też tacy, którzy nie mierzą się ze strachem (!), ale np. pojawia im się złość, że nie potrafią czegoś zrobić, że jakaś droga ich pokonuje. To zazwyczaj motywuje do zwiększonej pracy, ale bywa frustrujące,
a z tym trzeba sobie jakoś poradzić.
Każdy przekracza swoje granice – jedni szybciej, inni wolniej, na spokojnie.
Ale każdy, naprawdę każdy, z czymś się mierzy. I z czymś wygrywa. 🙂

WSPÓŁPRACA I ZAUFANIE, BEZPIECZEŃSTWO

Wspinanie w skałach z liną wymaga pary. Jedno się wspina, drugie asekuruje.
W takiej parze trzeba się komunikować ustalonymi zwrotami, ale też elastycznie reagować na potrzeby, stan emocjonalny i fizyczny wspinacza.
Cały wyjazd zaczynamy od ustalenia, kto co potrafi. I nie mówimy tu tylko o łażeniu po skale, ale przede wszystkim o asekuracji. Instruktorzy pilnują, uczą, sprawdzają, podglądają.
Stawiamy na wytworzenie dobrych nawyków, samodzielne myślenie i odpowiedzialność każdej jednostki.

GRUPA, RELAKS, RELACJE

Wspólna pasja to wspaniała podstawa do budowania grupy – jest o czym porozmawiać, wspólnie przeżywamy sukcesy i porażki, a na koniec dnia jesteśmy wszyscy tak samo wypruci. 🙂
Po „robocie” i czasie koncentracji odreagowujemy, bawimy się, wygłupiamy i luzujemy na polu namiotowym – w hamakach, przy ognisku, grając w kosza.
Z wyjazdu wracamy jako silna grupa, skumplowani, często zaprzyjaźnieni w parach wspinaczkowych. 🙂